sobota 9. dubna 2016

Velikonoční výlet do Polska, i v roce 2016

Rok se s rokem sešel a mě to zase s rozpukem jara lákalo někam vyrazit. A stejně jako vloni jsem si jako vhodnou velikonoční destinaci vybral sousední Polsko, opět jsem zacílil na jeho sever. Vhodnou záminkou byly krásně levné letenky od Ryanairu na vnitropolské úseky, radost jsem si udělal i tím, že jsem jeden let absolvoval s polskými aeroliniemi LOT. Proletět se vrtulákem za méně než 400 Kč se přece musí rentovat :). Kromě zážitků ve vzduchu jsem si chtěl užít i zajímavé oblasti nedaleko Gdyně - poloostrov Hel, tzv. Helskou kosu. Fascinovala mě myšlenka vidět moře nalevo i napravo z prostředku úzkého proužku pevniny. Cíl je jasný, pojďme mu naproti.

Vyrazil jsem na zelený čtvrtek večer do Prahy, odkud mě čekal přesun nočním autobusem do Wroclawi. Docela mě překvapilo, že na palubě autobusu bylo více cestujících, než jsem zvyklý, ale patřil jsem mezi těch pár šťastných, na které vyšla celá dvousedačka. Takže těch čtyři a půl hodiny cesty jsem se snažil co nejvíce vyspat. Celkem si troufám odhadnout, že jsem dokázal naspat tak tři hodiny. No, docela dobrý...

Výstup z letadla na letišti Modlin
 Po příjezdu na dočasné autobusové nádražíčko (nové - mnohem větší - staví hned vedle na místě toho původního a hodně nevzhledného) v hlavním městě Dolnoslezského vojvodství jsem šel už skoro poslepu. Projít průchodem hlavního vlakového nádraží, tam si dát kafe a pokračovat na MHD, která mě odvezla na letiště. Všechno šlo jako na drátkách, na známé letiště jsem přijel s dostatečnou rezervou více než jedné hodiny do odletu. Rovnou jsem směřoval na bezpečnostní kontrolu a na pohodlnější sezení v odletové části letiště. Boarding na let do Varšavy-Modlin zanedlouho začal. Já jsem měl místo v uličce, tudíž jsem se nikam nehnal, což se nakonec ukázalo jako výhra. Nastupoval jsem mezi posledními a steward potřeboval najít dobrovolníka na sedadlo v exit row. Nezaváhal jsem ani na vteřinu. I když se jedná o let trvající téměř doslova pár desítek minut, místo s větším prostorem na nohy udělá radost i mně, trpaslíkovi. Aspoň trochu si člověk může připadat, že je o něj docela dobře postaráno, i když za letenku zaplatil všehovšudy 120 korun...

Během letu nebyl ani čas na to, aby se při něm stačilo něco zajímavého udát, přesun z letiště Modlin do centra Varšavy jsem měl taky naplánovaný (Modlinbus za 6 zlotých) předem. U Paláce kultury a vědy v centru polské metropole jsme zabrzdili lehce před devátou hodinou ranní, já jsem měl jako hlavní cíl najít nějaké místo, kde se můžu v klidu nasnídat. Zavděk jsem vzal McDonaldem v budově hlavního vlakového nádraží - tato varianta zafungovala na jedničku.

Design nové stanice varšavského metra
Po posilnění jsem přemýšlel, kam vyrazit. Ve Varšavě jsem se předtím zastavil vždy na pár okamžiků, takže jsem z města nic kromě nejbližšího okolí hlavního vlakového nádraží či cesty právě na letiště Modlin neviděl. Musel jsem to změnit, měl jsem dostatek času na základní průzkum města. Další cesta totiž následovala až navečer, kdy jsem se přesouval opět letecky do Gdaňsku. Ale zpět do Varšavy - v informačním centru jsem si vyzvedl mapu širšího centra a jal se plánovat. Hle, Národní stadion není daleko, navíc dostupný metrem. Jedu!
Moje maličkost na polském národním stadionu
Zatímco na body za systém metra Praha nad Varšavou jasně vede, Národní stadion je v Polsku jasně lepší. To bude možná i tím, že my žádný nemáme (asi naštěstí)... Plánoval jsem stadion prostě obejít, ale mile mě překvapila možnost za cca 60 Kč vylézt na jednu z tribun a podívat se na útroby. Nebyla to klasická prohlídka stadionu, i když tu mají v nabídce taky, ale jen její low-costová varianta. Prostě vylez si na tribunu a tam si buď, jak dlouho se ti zachce. Stadion je to moc pěkný, ovšem kdyby na ploše byla tráva a ne prostá betonová deska, byl by dojem ještě lepší. Ale což, proč se starat o trávník, když na stadionu bude další fotbal až asi za měsíc.

Po prohlídce stánku jsem se vrátil metrem do centra, tentokrát jsem vystoupil na hlavní třídě vedoucí do historického centra Varšavy. Prošel jsem si kolem domu Frederika Chopina, jehož jméno se ve městě objevuje skoro na každém kroku (dokonce i hrající lavičky tam mají), prezidentského paláce, kde zrovna probíhala výměna stráží, až na historické Staroměstské náměstí. Člověku trochu přechází mráz po zádech, když si uvědomí, že to tu v pětačtyřicátém vypadalo úplně jinak...

Na Staroměstském náměstí... ve Varšavě
Odpoledne spěchalo do své druhé poloviny, což pro mě znamenalo signál přemístit se zpět k Paláci kultury a vědy, odkud jsem se vracel na modlinské letiště. Na podvečerním letu do Gdaňsku jsem taky seděl v exit row, tady už jsem ale štěstíčku šel trochu naproti a přímo se zeptal, jestli nepotřebují dobrovolníky na tato místa. Potřebovali :).

Gdaňsk byl pro mě tentokrát jen místo na přespání, nechystal jsem se ani do centra, což jsem taky splnil. Ubytoval jsem se v hostelu, který znám z roku 2015, takže tady jsem šel na jistotu. Na pokoji jsem byl s přibližně stejně starým (mladým) Portugalcem, který v Polsku pracuje a konečně se vydal poznávat krásy jeho nové domoviny. Smutné, že Portugalci, kteří určitou dobu tak trochu vévodili světu, dnes nacházejí útočiště v končinách, které by je asi tak před dvaceti lety ani nenapadly. Ale bylo každopádně cenné nasávat nové informace o situaci v mém Portugalsku.

Na sobotu jsem si naplánoval celodenní výlet na zmíněnou Helskou kosu. Tu si přestavte jako cca 35 km dlouhý písečný prst zasahující do moře. Středem tohoto prstu vede železniční trať i silnice, na které jsou navázány vesnice a městečka. A hlavně je to oblíbená letní destinace pro tisíce Poláků. Taky aby tomu tak nebylo, když si uvědomím, kolik lidí se vejde na ty dlouhé a široké písečné pláže. Jasně, Balt je Balt, není tak slaný ani hlavně tak vyhřátý, jako jihoevropská moře. Ale umím si představit při letních vedrech tu pár dní strávit. Prošel jsem si jak pláž, tak borový les, který z písku vyrůstá uprostřed toho zmiňovaného "prstu". Nachodil jsem asi 12 km, vyráchal jsem si nožky v moři (mělo 4°C, to byla výzva!) a už jsem po 15. hodině zakotvil na nádražíčku v městečku Jurata. Odtamtud jsem se vrátil zpět do Gdyně a posléze do Gdaňsku. Výlet to byl epesní. Na courání ještě po Gdaňsku jsem neměl moc čas ani náladu, byl jsem docela unavený, jelikož jsem během minulé noci zase moc nenaspal, vstával jsem totiž docela brzy, abych stihnul vlak právě do Helu.
Vlakem do Helu

Lesní vlak :)

Nohy v Baltském moři

Neděle? Nejdříve snídaně v hostelu, pak pomalu přesun na letiště, odkud jsem měl odlétat na to větší varšavské letiště. Nedávno byla ke gdaňskému letišti přivedena železnice, takže jsem měl jasno - nepojedu jako tradičně autobusem, ale svezu se po nové trati vlakem. Když se člověku poštěstí svézt se po zbrusu nové železniční trati, moc jich totiž už v Evropě nevzniká, musí toho využít. Lístek z gdaňského nádraží na letiště stojí 3,50 zlotých, automat sice nabízí verzi za 6 zlotých, ale bohatě stačí ta levnější varianta, která platí pro cesty v celém Gdaňsku.

Po příjezdu na letiště jsem si šel vítězoslavně vyzvednout svůj boarding pass na přepážku, to už skoro neznám :). A palubenka byla ještě z klasického tvrdého papíru, to mi vehnalo skoro až slzy do očí. Nádhera. Na let s Poláky z LOTu jsem se těšil, přepravit nás totiž měl vrtulák Dash. A tak se také stalo. Fakt to byla připomínka, že existuje i jiný přístup k cestujícím, než jen ten low-costový. Během krátkého přeletu nad polovinou Polska nám stihly letušky rozdat čaj či vodu a k tomu něco sladkého k zakousnutí. Na takové drobnosti, které ale dělají z létání to pravé potěšení, by si jeden zvykl raz dva.
Vrtulákem do Varšavy, takový výhled z okna se mi nabízel
Občerstvení v ceně letenky
Na Chopinově letišti ve Varšavě jsme přistáli před jednou hodinou odpolední, já jsem měl večer pokračovat z letiště Modlin do Wroclavi (zase Ryanair), takže jsem měl pár hodin času na Varšavu. Ale do centra jsem tentokrát nejel, zarezervoval jsem si místo v autobusu, který mě přepravil přímo mezi těmito dvěma letišti. Ale do jeho odjezdu zbývalo ještě dost času, tak jsem šel po tajích varšavského letiště. Nezůstala mi ukryta ani vyhlídková terasa, kde jsem strávil většinu tohoto slunečného odpoledne.

Pak už jsem se přesunul zmíněným autobusem na letiště Modlin, odkud jsem skoro prázdným letadlem odfrčel do Wroclavi. Tentokrát jsem neměl exit row, ale řada 32 jen pro mě taky nebyla k zahození. Z letiště ne tak daleko českým hranicím jsem se do centra Wroclavi přesunul zase hromadnou dopravou - busem, abych se kolem 9. hodiny večerní zjevil v hostelu, kde jsem našel útočiště pouze na těch pár hodin, které mi zbývaly do odjezdu autobusu směr Praha.

Věrný parťák
Po snídani v hostelu Wratislavia (ta je za malý příplatek) jsem se pěšky přešoural zase přes hlavní vlakové nádraží na malý dvorek, kterému ještě pár měsíců budou ve Wroclavi říkat autobusák. V 8:30 jsme vyrazili směr Praha, opět jsem měl dvousedadlo jen pro sebe. No a přesun z Prahy do Příbrami už je rutinní záležitost.

Shrnutí? Perfektní výlet za pár kaček :). Za rok znovu?

Více řeknou fotky na rajčeti...

Žádné komentáře: