pátek 29. března 2013

Boavista FC - tak jak to tedy vlastně je?

Ve druhé polovině února obletěla všechny fanoušky portugalského fotbalu zpráva o vyřčení verdiktu Portugalské fotbalové federace (FPF), přesněji řečeno jejího právního oddělení, který má anulovat veškerá rozhodnutí o vině představitelů klubu Boavista FC Porto (BFC) v korupční aféře známé jako apito dourado (zlatý hvizd). Právě BFC byla jedním z klubů, které dostaly netvrdší tresty. Tím hlavním bylo přeřazení klubu z nejvyšší portugalské soutěže do druhé ligy, ovšem spíše došlo k nastartování úpadku celé Boavisty. Nyní hraje BFC třetí ligu, kde se v tzv. severní skupině potácí uprostřed tabulky. Tým vedený známým jménem Petit (neplést s tím vlasatým francouzským jmenovcem Emanuelem) nemá žádné šance postuoupit o úroveň výše sportovní cestou, proto se naděje všech fanoušků šachovnicovitého dresu upírají k dalším krokům prováděným v centrále portugalského fotbalu.

Tento stadion si přece zaslouží lepší soutěž, než je 3. liga...

Totiž ani samotná FPF neví, jak se k celé situaci postavit. Jediné, co z rozhodnutí vyplývá, je fakt, že svazoví právníci rozhodli o osvobození Boavisty a očištění klubu. Tečka. Ovšem následky mohou být různé. Bude to opravdu přeřazení BFC zpět do nejvyšší soutěže, tedy tam, odkud byla v roce 2008 vystrnaděna? Bude součástí kompenzace i nějaká (=nemalá, představenstvo klubu chce 25 milionů euro) finanční náhrada? Případné dosazení BFC zpět mezi prvoligovou elitu by mohlo znamenat určitý zmatek v nedávno aktualizovaném systému nejvyšších soutěží. Současný prvoligový peloton zahrnuje šestnáct týmů. Druhá liga má dvaadvacet účastníků, tři třetiligové skupiny mají každá po šestnácti zástupcích. Bude-li BFC navrácena zpět tam kam patří, s největší pravděpodobností se na svazu vybere nejjednodušší varianta - ligu bude v příštím roce hrát sedmnáct týmů.

Celý proces portugalského vypořádávání se s relikty minulosti pečlivě sledují i zástupci evropského i světového fotbalu. FIFA kupříkladu varovala, že pokud dojde k návratu BFC do nejvyšší soutěže, bude se sama muset celým případem zabývat pečlivěji a v případě prokazatelného pochybení ze strany FPF hrozí až sankce na úrovni reprezentačních týmů. Tento akt však považuji jen za upozornění ze strany nejvyšších světových fotbalových představitelů, aby portugalská strana přistupovala k případu s největší možnou obezřetností.

Chtěli byste takovou šálu Boavisty? Stačí kontaktovat autora na novotny.rbk(at)centrum.cz

Samotný klub se v současném období nepotýká s úspěchy ani ze sportovního hlediska, ani z hlediska ekonomického. Třetí liga fanoušky neláká diváky, sponzory ani hráče, provoz třicetitisícového stadionu také stojí velké peníze. Aby si BFC zajistila alespoň nějakou budoucnost, dostává se docela velké pozornosti mládežnickým týmům. Junioři, kteří se nedávno vrátili do nejvyšší soutěže, bojují o udržení se mezi portugalskou elitou, to samé platí o některých žákovských kategoriích. Bojím se, aby se připadné odškodnění ve formě návratu do první ligy i určité finanční náhrady nepodepsalo negativním způsobem právě na mládežnických týmech. Boavista totiž není finančně srovnatelná s velkými portugalskými kluby, i slavná epocha na přelomu století byla pravděpodobně jen souhrou příjemných okolností. Dnes bude nutné klub opět budovat od základů, a jestliže technické zázemí je na úrovni, musí se upřít pozornost na mládežníky (skvělým příkladem je spolupráce klubu s AC Milán v nejmladších kategoriích), nutné je i podporovat samotnou značku BOAVISTA FC a nehazardovat s ní. Jméno Boavista má totiž v Evropě ještě určitý zvuk.

Jako fanoušek Boavisty musím vzhlížet ke slovům prezidenta Joãa Loureira - "Jednoho dne se Boavista vrátí na místo, které si zaslouží." Doufejme, že to bude co nejdříve. Mezi portugalskou i evropskou elitou mi totiž černo-bílá šachovnice na podkladu ze zeleného trávníku moc chybí. Força Boavista.

Žádné komentáře: